Destinasyon Pazarlama #1

Destinasyon Pazarlama Nedir?

İngilizceden doğrudan çeviridir. “Destination Branding” kavramının dilimize yarı tercüme edilmiş halidir. Aslında çokça duyduğumuz “Marka Kent” kavramıyla benzeşir, ancak aynı şey değildir. “Destination” kelimesini doğrudan karşılamaya kent, şehir, bölge, alan, mekân gibi kelimeler yetmediği için “Destinasyon” olarak kullanacağım.

Destinasyon pazarlama, bir mahallenin, ilçenin, ilin, bölgenin, ülkenin ve hatta bir kıtanın pazarlanmasını içerebilir. Bunlardan en kapsamlı olanı (kıta) yönetilmesi çok zor olduğu için en dar kapsamlı olansa (mahalle) yine yönetim güçlüğü ya da pazarlanacak ürünün yeteri kadar ses getirecek zenginlikte olmayışı nedeniyle pek mümkün olmamaktadır. Ancak, Dünya’da ve Türkiye’de bu işi layıkıyla yapan ilçeler, iller ve bölgeler vardır. Ülkeler de bu işin bir logo tasarlamaktan ibaret olmadığının farkına varmışlardır.
Marka Mahalle: Cennet Mahallesi (Gerçekten var mı acaba?), …
Marka İlçe/Semt: Şirince (Şirin şarap kasabası), Safranbolu (Tarih kokan evleri), Bodrum (Beyaz evleri, eğlence hayatı), Devrek (Bastonu), Sulukule (Romanlar), Cumalıkızık (Tarihi evleri, kültürel dokusu), …
Marka Şehir: Paris (Aşk Şehri), Rio (Festivaller ve eğlence), Las Vegas (Kumar ve eğlence), …
Marka Bölge: Doğu Karadeniz (Yemyeşil el değmemiş doğa), Güney Doğu Anadolu (Tarih kokan sıcak topraklar), Silikon Vadisi (Yenilikçi teknoloji üssü), …
Marka Ülke: İspanya (Deniz, Kum, Güneş), Almanya (Mühendislik ve makine), Çin (Ucuz iş gücü), İtalya (Tasarım), …
Marka Kıta: Afrika (iyi ya da kötü), Avrupa (Gelişmiş, modern, bütün), Amerika (Rafet’in deyimiyle: Macera dolu), …
Destinasyon pazarlama “Marka Kent” kavramının üzerinde bir olgudur. Bir logo tasarlama, reklam yapma, gelişmiş olma demek değildir. İstanbul, İzmir, Ankara ve Hacılar markalaşmış destinasyonlar değillerdir. (Bursa ise markalaşma yolunda önemli bir adım atmıştır orası ayrı.)

Destinasyon Pazarlamada Hedef Kitle
Bir destinasyonun, hedef kitle ve stratejisinin belirlenerek bu yönde geliştirilmesi ve iletişim çalışmalarının bu strateji bağlamında yönetilmesine “Destinasyon Pazarlama” denir (en azından ben böyle diyorum). Bir destinasyonun hedef kitleleri arasında:
Turistler: Destinasyonu turistik amaçlı ziyaret ederler. Özellikle sanayinin darbe yediği günümüzde destinasyonlar için çok önemli bir kitledir. Elbette bu kitleyi çekebilmek için turistik ürünlerinizin olması ya da yaratmanız gerekir. Bol gelir bıraktıkları ve destinasyona doğrudan giriş yaptığı için her destinasyonun ağzının sulanıp salyalarının akmasına neden olan bir kitledir. 2008’de Türkiye’yi 26 milyon, İstanbul’u 7 milyon (yabancı), Bursa’yı (şimdilik) 500 bin (yerli ve yabancı), Safranbolu’yu 145 bin (yerli ve yabancı) ve Hacılar’ı 15 (yazarın memleketi :)) turist ziyaret etmiştir.
Yatırımcılar: Şehirler, bölgeler ve ülkeler için önemli bir hedef kitledir. Yerli halk için iş kapısı, destinasyon için vergi kaynağı ve yatırım süresince maddi girdiyi ifade eder. Yatırımlar aynı zamanda nitelikli çalışanları destinasyona çeken en önemli güçtür. Günümüzde yatırımcıları çekmek için yapılanlar organize sanayi bölgeleri kurulmasından, kredi ve teşviklerin sağlanmasından ibarettir.
Nitelikli çalışanlar:Genelde mühendisler, doktorlar, avukatlar vb. meslek gruplarının akla gelmesine neden olan çalışan grubudur. Gelir seviyelerinin yüksek oluşu ve eğitim düzeyi nedeniyle bu şekilde algılanır. Ancak “nitelikli çalışanlar” ifadesi idealde, bir vasfı ve uzmanlığı olan (çiftçi de olabilir, inşaat ustası da, ayakkabı boyacısı da, çoban da, öğrenci de) insanları ifade eder. Eğer destinasyonu “Dünya’nın en parlak ayakkabılarını giyen insanların yaşadığı köy” olarak konumlandırıyorsanız işini çok iyi yapan nitelikli ayakkabı boyacılarına ihtiyacınız var demektir.
Üreticiler: Sanayi, tarım, hayvancılık gibi sektörlerde üretim yapmaya el verişli destinasyonlar belirli bir yatırımı da yanlarında getirecek olan üreticileri çekmek isterler. Bölgenin potansiyelinin değerlendirilmesi, üreticiler arası iş birliğinin ve yan sanayilerin gelişimi, mevcut halk için gelir ve iş kaynağının artması, yönetimler için vergi ve nitelikli iş gücünün artması anlamlarına gelir.
Şirket yönetimleri: Şirketlerin üst düzey yönetimlerini cezp etmek isteyen destinasyonlardır. Genelde yatırımcılar ve üreticiler şirket yönetimlerini de yanlarında getirirler. Bir destinasyondaki şirket yönetimi aynı zamanda destinasyona gelen turist sayısının artmasını da sağlar. Örneğin İstikbal Mobilya’nın ve Boydak Holding’in merkezinin Kayseri’de olması, kentin turistik imkanlarının gelişimini (otel ve restoran sayısının artması gibi) ve kenti ziyaret eden turist sayısının artmasını sağlar.
Destinasyona yerleşmesini istediğimiz insanlar: Esasında birçok destinasyonda “yerleşmesini isteMediğimiz insanlar” olarak ele alınması gereken istemediğimiz hedef kitledir. Gecekondulaşmaya, suçun artmasına ve kentin imajının zarar görmesine neden olan insanları cezp etmemeyi hedeflemek destinasyonların temel hedefleri arasında olmalıdır. Örneğin Türkiye’ye Kuzey Irak’tan niteliksiz ve suça meyilli insanların gelip yerleşmesini istemeyiz. Bir destinasyonda yaşayan insanlar o destinasyonun en önemli pazarlama unsurudur. Destinasyonun uzun vadeli hedeflerine uygun insanların gelip yerleşmesi hedeflenmeli, hatta bunun iletişimi yapılmalıdır.

Yayımlayan

6 Replies to “Destinasyon Pazarlama #1

  1. >selamben okan gülentrabzondanpazarlama da işletme yüksek li,sans yapmaktayımpoltik pazarlama yönetim modelleri oluşturma ödevim vardı bana yardımcı olabilirmisiniz

  2. >S.a Bizde Turzm Otelcilik Ogrencisiyiz Destonasyon pazarlamasinda Kus gozlemcigli ve konuk beklentileri gibi karmasik bir sunum konumuz (Sacma) :D var nasil isin icinden cikicaz bilemedik bize kimse yardim edemez sadece paylasayim icimde kalmasin diye yazdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir