Destinasyon Pazarlama #2

Destinasyon Pazarlamanın Ürün Pazarlamasından Farkları

Topyekûn mutabakat: Bir destinasyonun pazarlanabilmesi için o destinasyondaki herkesin ya da çoğunluğun mutabakatı çok önemlidir. Destinasyonda yaşayan insanlar bir şirketin çalışanlarından çok daha fazla söz sahibine ve etkiye sahiptir.

Yerel halkın önemi: Bir şirkette çalışanları işten çıkarır gibi o bölgede yaşayanları dışarı atamazsınız. Onlar neyse odurlar ve bütünün en önemli parçasıdırlar. Yöneticiler sürekli değişir ama yaşayanlar çok daha uzun zamanlar orda kalırlar.
Depolanabilir bir ürün değildir: O an elinizde varsa satarsınız. O an bir yatırımcı için teşvikiniz varsa fabrika ilinize kurulur. O an Artemis tapınağı sizin ilçenizdeyse ziyaretçiler gelirler. O sene kar yağmazsa turistler Ağrı dağına kaymaya gelmezler ve sizin de yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.
Destinasyon pazarlamada deneme boyu olmaz: Bir destinasyonun ya da alt ürünlerinin deneme boyları olmaz. Deneyim ya yaşanır ya yaşanmaz. Özellikle turizmde, destinasyonun ürünlerini satmanız için bütünüyle orda olmanız ve deneyimi tamamen yaşatmanız gerekir. Antalya’ya gitmeden deneme boyu güneş, kum ve deniz tedarik edemezsiniz.


Destinasyonun Değerlerini Kontrol Etmek Zordur: Destinasyonu özgün kılan ve diğer destinasyonlardan öne çıkaran unsurların kontrolü tek elden gerçekleştirilemez. Kontrol edilebilir, denetlenebilir ancak çoğu zaman hukuki yollarla kontrol etmek mümkün olmaz. El yapımı ürünler sunması gereken geleneksel ögelerle donatılmış bir destinasyonda Çin’den ithal edilmiş tekstil ürünlerinin satılmasını engellemek kolay değildir, bunun yasal bir kısıtlaması yoktur. Bursa’ya giderseniz İskender Kebabı’nın iyisini yemek istersiniz ancak kötü yapan bir restorana denk gelme ihtimaliniz ve bunu Bursa markasına mal etmeniz mümkündür. Bu, çok iyi bir peynir markasının marketten aldığınız ürününün bozuk çıkması ve sizin bunu “X marka peynir kötü”gibi bir sonuca bağlamanıza benzer.
Destinasyon Marka Olursa Sömürülmeye Başlar: Destinasyon marka olana kadar bir çok insan üzerine düşeni yapmaktan çekinir. Markalaşmak uzun bir süreçtir ve bu süreçte işine gelmediği için hedefe uygun davranmayan bir çok firma/kişi/kurum olacaktır. Ancak destinasyon marka olduktan sonra, bu ünden herkes faydalanmak ister. Destinasyonun en önemli yapı taşlarından biri olan insanlar genellikle profesyonel anlayıştan ve uzun vadeli stratejilerden anlamazlar ve kısa vadeli gelir artışını önemserler, bunun sonucundaysa marka gerçeklerine örtüşmeyen sonuçlar ortaya çıkar.

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir