Diş Fırçasıyla Tuvalet Fırçası Aynı Şey Mi?

Eğer cevabınız evetse yanılıyorsunuz. Eğer cevabınız hayırsa yine yanılıyorsunuz. Bu tamamen olaya nereden baktığınıza bağlı.

Marka genişlemesi diye bir şey var. Markanızı bulunduğu yerden komşu bahçelerine sarkıtmayı ifade ediyor. Yeni, yakın bir ürün alanı belirlenip hem mevcut markayı güçlendirmek hem de (tabi ki) daha fazla para kazanmak için sık sık yapılıyor. Neticede alakasız bir alanda bir marka yaratmak ve bir işe karışmak çok da kolay değil. Çikolata üretiyorsanız çikolatalı gofret ve çikolatalı kahvaltı gevreği satmanıza kimse bi şey demez. Ama tutup da şeker üreteyim derseniz işler değişir.

Aklıma bir çok iyi örnek geliyor. Ürün teknolojisi açısından uzaktan yakından alakalı olmasa bile motorsikletçi Harley Davidson’ın motorculara bot ve mont satması takdire şayan bir girişim oluyor. Aynı şekilde vakkonun elit çikolataları da hiç garip karşılanmıyor.
Bayanlar için göz kalemi satmak Faber Castel’in mi yoksa Loreal’in mi işidir? Üretim teknolojileri açısından bakacak olursak Fabel Castel için göz kalemi üretmek çok mesele değildir sanırım ancak yakışmaz. Loreal’e ise kalem üretmek uygun düşmez. En uygunu Loreal’in kalemi Faber Castel’e ürettirip kendi markasıyla satması olacaktır sanırım. Biz buna değer önermesi diyoruz. Değer önermesi neyse ürünler de ona uymak durumundadır.
http://img.mynet.com/ha2/banat_cocuk.jpg
http://img88.imageshack.us/img88/9237/dsc00010zm1.jpg
 Yukardaki resimler Banat firmasının karmakarışık ürün portföyünden bir kaçı. Banat’in web sitesinden devamına bakabilirsiniz, gerçekten tez konusu :) Tuvalet fırçasıyla diş fırçasının, araba yıkama fırçasıyla tarağın aynı çatı altında üretilmesi nasıl bir mantıktır anlayamadım. Ne yani, plastik olup ucunda fırçası olan herşeyi üretmek caiz mi Banat için? Belki eskiden öyleydi. Üretimin kıymetli olduğu zamanlarda ne üretsek sattık, o yüzden de “Ne üretebiliyorsak ürettik.” Ama şimdi devir değişti. Diş macunu üretmesine ve plastik sanayi ile alakası olmamasına rağmen İpana’nın daha çok işidir diş fırçası üretmek. Klozetle ağzımızın ikisi de temizliğe ihtiyaç duyar ama hijyen açısından tam zıttır. İpana dişle ilgili ne satmak istese tüketici alır. Çünkü diş sağlığı İpana’dan sorulur. Diş tozu, diş ipi, diş macunu ve diş fırçasını ve varsa dişle ilgili başka şeyleri İpana satabilir. Üretmeyebilir, fason olarak bir başka üreticiye ürettirebilir ancak satabilir (ki önemli olan da budur zaten).
Banat diyor ki “Hayata dair temiz fikirler”. Tüketiciye biraz daha inanılır önermelerde bulunmak gerekir. Mevlana usulü “Kim olursan ol gel.” şeklinde portföy oluşturmak doğru değildir. Temiz fikir ne demek? Temizlik malzemesi demekse diş fırçasının orda ne işi var? Temizlikle ilgiliyse Banat’ın neden bulaşık ve çamaşır deterjanı yok? Bunun yanında lütfen bana biri açıklasın tuvalet fırçasında ne fikir olacak yahu? Sanki yaş-kuru halı yıkama makinası üretiyor mübarek :))
Var mıdır acaba başka benzer saçmalıklar?

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir