Marka Pazar Genişlemesi

El Birliğiyle Pazar Büyütmek

Pazarı büyütmenin farklı yöntemleri vardır. Acaba hangi durumda hangi yöntemi kullanmak gerekir?

Tüketiciyi bilinçlendirmek ve pazarı büyütmek için yakın zamanda gözlemlediğim iki farklı yöntem var. Bunlardan birincisi rekabet. Geçtiğimiz sene Uludağ limonata olmayan bir limonata pazarını tek başına yarattı. Uludağ pazarlama müdürünün bahsettiğine göre geçtiğimiz yıl Pazar %800 büyümüş, bu sene ise %200-300 arası. Bu yıl önce Doğanay, sonra Aroma, Cappy, Ülker, vs. derken raflarda limonata ciddi bir yer kaplamaya başladı. Nanelisi, form versiyonu çıktı (Ben şahsen Uludağ ve Doğanay’a bayıldım, Cappy ve Aroma’yı ise çok beğenmedim). Televizyonda ve raflarda bu kadar çok limonatanın görünmesi onu alternatif bir içecek olarak zihinlere yerleştirdi. Kola pazarını da ciddi manada etkilediği kanaatindeyim. Çünkü gazlı içecek sevmeyen ancak yemeğin yanında götürücü bir içecek isteyenlere, meyve suyu çok ağır, buzlu çay ise çok hafif geliyordu. Bunların arasına, el yapımı tadında limonata nasıl da güzel yer etti. Bu pazarı ise rekabetin büyüttüğü aşikar.

Bunların yanında MASUDER’in maden suyu tüketimini artırmak adına yaptığı bir çalışma var. Burada da yetkili bir merci çıkıp, fiziksel bir fayda sunarak tüketimi artırmaya çalışıyor. MASUDER reklamlarından ne kadar etkilendik
merak ediyorum doğrusu? Nil’in sempatisini arkasına alan maden suyu mesajını iletebildi mi kitlelere acaba?

Bir de ALÇIDER’in son dönemde yeniden giriştiği bir reklam çalışması var. Yapılarda alçı ve alçı ürünlerini kullanmaya teşvik eden güzel bir reklam çalışması. Daha önce de alçının bazı faydalarının anlatıldığı bir reklam çalışması yapmışlardı.

Yukarda bahsettiğim iki yöntemin birincisi bana daha etkin gibi görünüyor. Yani MASUDER’in harcadığı bütçeyi ikiye bölüp iki ayrı firmaya rekabeti kızıştıracak ve insanlarda farkındalık yaratacak reklamlar çektirilse pazar daha fazla büyümez miydi? Limonatacılar derneği (varsa) toplam limonatacılar kadar harcasa, çıksa da “Limonata için, fevkaladenin fevkinde güzel.” dese pazar bu kadar büyür müydü? Hiç sanmıyorum. Ben hep rekabetin ve birbirinin sıçrama tahtası olarak kullanan markaların pazarı büyütmekte başarılı olduklarını düşünüyorum. Sanırım tarih de beni haklı çıkarıyor (McDonalds-Burger, Coca Cola-Pepsi, vb.).

Hangi durumlarda 2. tarz ortak bir kuruluşun mesajı daha etkili olur? Bir otoriteye ihtiyaç duyulan ve fiziksel faydanın en önde olduğu ürünlerde kategorinin reklamını yapmak mantıklı bir seçenek ancak Alçıder’in alçının faydalarını anlattığı bir reklam çalışması mı, yoksa iki alçı üreticilerinden birinin çıkıp “Bizim alçımız gürültü geçirmez” ve diğerinin “Bizim alçımız ateşten etkilenmez” mesajlarını iletmesi mi daha çok algılanır? Bilgi sağanağı yaşadığımız ortamda kaç kişi MASUDER’in ve ALÇIDER’in mesajlarını yeteri kadar alıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir