“Engel Yok” Dersen Engel Vardır

Koca AVEA’sın, “Özrümüzle Üretiyoruz” diye isim mi olur? Daha gurur kırıcı bir isim bulsaydın.
Yeniden Merhabalar,Ezelden beri özrü/engeli olan insanlara ilişkin yapılan kampanya, kurulan örgüt, düzenlenen organizasyon isimlerinin çoğuna gıcığım. Bu isimlendirmelerden bazıları şöyle:

Altı Nokta Körler Derneği
Körlere Işık Vakfı
Sevgi Zihinsel Yetersiz Çocukları Araştırma, Eğitme Ve Kazandırma Vakfı
Türkiye Güçsüzler Ve Kimsesizlere Yardım Vakfı
Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı
Türkiye Sakatları Koruma Vakfı
Çoalan Sipastik, Engelli, Zekasız Koruma Vakfı
Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme Ve Koruma Vakfı
Engelsiz Yaşam ve Fırsat Eşitliği Platformu
Engelsiz Yaşam Fuarı

Arada bir İstanbul’da yakın bir arkadaşımın evinde kalıyorum. Evinin karşısında Spastik Çocuklar için Sabancı Holding’in yaptırdığı bir tesis var. Yapılan şey güzel, ama isimlendirmede bir sorun yok mu?

Yukarıda yazan isimler, yaratılıştan olsun, sonradan olsun bir insanın bir mağduriyetini, bir eksikliğini gidermek ve ona destek olmak amacıyla kurulan topluluklara ait. Amaç iyi ama sorunu olduğu gibi ifade etmek bir isimlendirme hatası bence. Sorun zaten hoş değil, sorunla mücadele edenlerin de işi kolay değil, bari ışık saçan, mutluluk yayan, pozitif anlamları olan isimler kullanılsa ne güzel olur. Engelsiz demek bile doğru değil, çünkü onu derken bile bir “Engel” olduğu aşikar. Ama kısacık bir beyin fırtınasıyla yukarıdaki isimlere alternatif şuna benzer isimler olsa ya:

Altı Nokta Hayatı Farklı Görenler Derneği
Işığım Aklım Vakfı
Sen Yeter Ki İste Vakfı
Benim Hayatım Farklı Platformu

İsimlendirme konusunda çok iyi olmayabilirim ama siz ne demek istediğimi anladınız.

Geçenlerde gördüğüm bir zayıflama ilacının ilanı geldi aklıma. Bu tip ilanların %90’ı zayıfladıktan sonraki hali gösterir. Bunların bir kısmı “Eski-Yeni” ilanı kullanır. Benim gördüğüm gibi pek azı şişman bir insana yer verir. Bunun nedeni insanlara olmak istedikleri şeyi göstermektir. Diğer taraftan da kimse kendini o resimdeki gibi şişman çirkin bir kadının yerine koymaz. Koyarlar bir tane doğuştan fit bir göbek, bir de mezura tamam işte.

Tıpkı zayıflama ilaçlarında olduğu gibi. Kimse özrüyle karşılaşmak, onu isimlendirmek, onun adını bağıra çağıra duyuran bir derneğin adını ağzına almak istemez. Zaruretten katılınabilir orası ayrı.

Gelin şu işi çiçeklendirelim, böceklendirelim, hatta işin içine biraz gülümseme katalım. İnsanların ihtiyacı olan şey bu değil mi? Hepimizin daha fazla gülmeye, sorunlarımızdan uzaklaşmaya, belki adını bile anmamaya ihtiyacımız yok mu? Pozitif olmak lazım. Engelli insanlara yardım etmek istiyorsak “Engel” kelimesini ağzımıza dahi almamamız gerek, hele tabelalara falan kesinlikle basmamamız gerek.

Ne biliyim. Depresif oldum bugün. Ama haksız mıyım?

Yayımlayan

2 Replies to ““Engel Yok” Dersen Engel Vardır

  1. Bazen çok zaman önce yazdıklarımı tekrar okuyunca “Hakkaten doğru yazmışım valla haklıyım” diyorum. Sayenizde tekrar okuma şansım oldu. Haklıyım galiba :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir