Erkek Ütü Yapar Mı?

Gün geçmiyor ki bir marka yeni bir ürünle karşımıza çıkmasın. Pazar genişletmenin alternatiflerinden biri de farklı hedef kitleleri gözüne kestirmek.

Arzum markası yıllardır çok da dişi bir karakter olan Arzum Onan’ı kullanıyor ve her ev içi elektronik markası gibi erkeklerden olabildiğince uzak. Ama öyle böyle uzak değil. Çok feminen bir marka. Bir zamanlar gazetede Penti’nin erkekler için çorap üreteceğine dair bir haber vardı. Ben Penti’nin erkek çorabıyla, erkeklerin de Pentiyle işi olmaz demiştim. Yanıldığımı hiç sanmıyorum.

Ama ütü meselesi biraz farklı. Bekar yaşayan erkek sayısı gün geçtikçe artıyor. Eşleri çalışan, yalnız yaşayan ve karısının yaptığı ütüyü beğenmeyen erkekler kendi ütülerini yapıyorlar :)) Ama pazar ne kadardır ki? Arzum gibi kadınların gönlüne taht kuran, kurmayı hedefleyen bir markanın markayı maskülenlikle (bir nevi) kirletmesini doğru bulmuyorum. Peki nasıl olabilirdi:

Arzum gözünü karartıp erkeklere hitap eden bir elektronik markası yaratabilirdi. Yukarıda bahsettiğim erkekleri hedef alırdı. Ütüyle sınırlı kalmazdı. Ürünleri genelde siyah ve lacivert olurdu. Ütüsü ağır olurdu, tutuşu güven verirdi. Yemek yapmaya yardımcı olan ürünler, yemek yapan erkeklerin çekiciliğinden faydalanırdı. Arzum markası da kadınların malı olmaktan çıkmazdı.

Ütü satar mı? Satar. Erkekler alır mı? Alır. Ama markayı kirletmeye değer mi? Kesinlikle değmez. Mehmet’e harcanan para da cebinde kalır.

Şimdi gidip ütü yapmam lazım, gerçek erkek gömlekte ve pantolonda çift iz yapmaz :))

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir