Filmler, Diziler, Destinasyon Pazarlamada İyiler.

Kınalı kar diye bir yer var bileniniz var mı? Peki Yeni Zelanda’da Elfler’i göreniniz var mı? Aşk-ı Memnu’nun çekildiği köşkü görmek isteyen sadece benim kız arkadaşım mı? Peki Issız Adam’da 45’lik çalan mekan normalde Rock Bar olmasına rağmen neden film sonrasında filmdeki gibi bir konsepte büründü ve neden kapıdan içeri bizi almadılar? (Yeterince Issız olamadım diye mi?)

Destinasyon Pazarlama’da tanıtım çok önemli. Dana önce de belirttiğim gibi bu işin bir numunesi, deneme boyu vesairesi yok. Ya gidersin o destinasyona, ya gitmezsin. Ya yatırım yaparsın o şehre ya yapmazsın. Ya gidip yaşarsın, ya da yaşamazsın. Evini barkını toplayıp 2 hafta kalmak, orda yaşamak hakkında fikir verebilir ama çorbadan bir yudum almak gibi değildir. Çorbanın geri kalanı çok daha farklıdır ve zamanla damak tadın da değişir, çorbanın tadı da.

Numune işe yaramadığı gibi bir fotoğraf göstermek, bir hikaye anlatmak da yeterli olmayabilir. Turizm alanında gelişme kaydetmek isteyen destinasyonlar için herşeyin kanlı canlı gösterildiği , hayallerin başka bedenlerde can bulduğu diziler ve filmler mekandan münezzeh olmadıkları hatta ve hatta mekanları tüm gerçeklikleriyle gözler önüne serdikleri için iyi bir fırsat sunuyor.

Festivalleriyle ünlü Rio, Woody Allen’a, sırf Rio sokaklarında film çeksin diye (sırf dedim ama aslında esaslı bir iş ve buna değe
r) 17 milyon dolar teklifte bulunmuş (*)

Diziler ve filmlerin ihya ettiği (ya da en azından büyük katkı sağladığı) destinasyonlar:
  1. Dizi – Kınalı Kar – Cumalıkızık / Bursa
  2. Dizi – Asmalı Konak – Nevşehir
  3. Dizi – Aşk Bir Hayal – Mardin
  4. Dizi – ES-ES – Eskişehir
  5. Dizi – Lost – Oahu (Hawai’de Lost’un çekildiği ada)
  6. Film – Yüzüklerin Efendisi – Yeni Zelanda
  7. Film – Organize İşler – İstanbul
  8. Film – İtalyan İşi – Venedik
  9. Film – Casablanca – Casablanca
  10. Film – Amelie – Montmartre/ Paris
Başka varsa siz de aşağıya ekleyebilirsiniz.

Yayımlayan

2 Replies to “Filmler, Diziler, Destinasyon Pazarlamada İyiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir