Garanti’nin Flexi’si kendisini Mac gibi konumluyor

>

Merhabalar,

Burda reklam eleştirisi yapmıyorum bildiğiniz gibi. Yani “Yok şu reklamın şurası böyle olmuş ama aslında şöyle olsa daha iyi olurmuş” demiyorum.

Garanti bankası pazarlama faaliyetleri ve reklam çalışmaları açısından en beğendiğim bankalardan biridir. Sanırım biraz da hedef kitlesi içerisinde yer almamdan kaynaklanıyor. Beni can evimden vuruyorlar her zaman. Garanti’nin Flexi markası ise ödüllü bir tür esnek kredi kartı. Bir çok şeyi tüketicinin insiyatifine bırakıyor. Başta kartın tasarımı olmak üzere pek çok noktada tüketici doğrudan söz sahibi. Bir çok alanda kendini gösteren tüketici ne istiyorsa onu yapmak Garanti’nin Flexi’siyle hayat buluyor. Diğer alanlarda ilk aklıma gelenler, Levi’s, Dominos Pizza ve Starbucks oluyor.

Markaları kişiselleştirmek çoğu kez tüketicinin markada ya da üründe kendisini bulmasını sağlıyor. Bunun yanında reklam filminde oynayan ünlü/ünsüz karakter de bu işe hizmet edebiliyor.

Flexi’nin yeni reklamı diğer kredi kartlarının hepsini (kendisininkileri bile) sıradan kredi kartı, Flexi’yi ise onlardan daha şirin, eğlenceli, genç…yapıyor.

Dikkatimi çeken şeyse çok benzer bir şeyin yıllar öncesinde tıpkı Flexi reklamında olacağı gibi bir seri halinde ve diğer kitleyi sıkıcı, monoton, sıradan gibi sıfatlarla betimleyen bir tarzda tasarlanmış olması. Reklam yapımcıları feyzalmışlar (!) mıdır acaba?

Bu arada “PC vs Mac” reklamlarını izlemenizi tavsiye ederim. Steve Jobs’a bir kez daha hayran kalacaksınız :)
http://www.metacafe.com/fplayer/133028/mac_vs_pc_ad_mac_is_better.swf
Mac Vs PC Ad – Mac Is BetterThe funniest bloopers are right here

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir