KFC’den Balık Çıksa Olur Mu?

Kentucky Fried Chicken yakın zamanda bir kaç balık ürününü piyasaya sundu. Ekmek arası ve salata üzerinde sunulan balık filetoyu kendi tezatlıklarına gönderme yaparak “KFC’den balık çıksa yerim” sloganıyla lanse ettiler. KFC, ben kendimi bildim bileli tavukçudur. Bir tavukçunun balık satmasını sorgulamak istiyorum biraz.

Bu yazıyı bir akşam yemeği arefesinde yazıyorum, duygusallaşırsam hoşgörün :) Sanırım yazıyı yazdıktan sonra gidip KFC’nin o muhteşem 11 baharat karışımlı sosuyla pişirilen kanatlarından yiyeceğim. Ve bir kez daha “Sen tavukçusun balık senin neyine!” diyeceğim.

KFC’nin balık açılımı CHP’nin çarşaf açılımına benziyor sanki :) Şaka şaka, o kadar da saçma değil… Adının içinde tavuk (chicken) geçen bir firma neden balık satmaya başlar ki? Aslında cevap çok basit: Daha çok para kazanmak için. Peki kazanılacak para algıyı dağıtmaya değer mi? Ekonomik kriz nedeniyle markalar daha çok para kazanmanın yollarını arıyorlar. KFC’nin balık açılımı da böyle bir şey sanırım. Ancak bu dönemde akıllı pazarlamacılar (ben değil :P) diyorlar ki indirimler gibi markanın tüketici gözündeki değerini azaltacak ve algısını bozacak iletişim faaliyetleri yerine markayı güçlendirmek – daha doğrusu güçlü tutmak – adına iletişim yapılmalı. Bu günlerde Coca-Cola’nın yaptığı “Mutluluğa kapak aç.” reklamları gibi… Ekonomik kriz nedeniyle insanlar dışarda daha az yemek yiyor olabilirler ve bundan ötürü karlılığı düşen KFC balık işine girmiş olabilir. Ya da işgüzar bir pazarlamacı ( “Abi şu işe girsek iyi satar” diyen satıcıların gazına gelmiş olan yöneticiler de olabilirler) çıkıp değişim rüzgarları estirmek istemiş olabilir. Son derece normal bir şey değişimi arzulamak, yeni alanlara girmek ve daha fazla para kazanmak. Ama gerçek hayat böyle değil. Oraya buraya saldırarak, genişleyerek daha fazla para yapmak amacıyla mevcut güçlü algınızı dağıtmış olabilirsiniz. İnternette gezinirken rastladığım bir sitedeki yorum:

“Kfc balık ekmek işine girip nasıl hata yaptıysa, gidip tadına bakarak aynı hatayı ben yaptım.

Belki de balık ekmek yiyenlerden çok azı beğenmemiştir. Belki de yiyen bir çok kişi memnun kalmıştır. Ama mesele beğenme meselesi değil…

Kuş gribi zamanında ve hakkında çıkan “tüysüz tavuk” iddiaları döneminde KFC güvenilirliğini artırmak için tavuklarını Banvit’ten aldığını duyuran bir iletişim çalışması yaptı. O zaman dahi tavuğu geri planda bırakıp balık işine girmedi. Tavuk demek KFC demek KFC demek tavuk demek oldu. Hal böyleyken “Benim baharatım süper bunu bi de balıkla deneyin” demek ne kadar doğru emin değilim.

Bu iş tutmaz diyemem ama değmez diyebilirim. Tüketicinin kafasındaki son derece sağlam “Tavukçu” algısını değiştirmeye çalışmanın, Kentucky Fried Chicken yerine KaFeCe diye okuyup tavuğu geri planda bırakmanın ve bu sayede (!) balık yapıyor olmanın mevcut konuma zarar vereceği kanaatindeyim. Ben olsam tavukta farklı bir ürün/açılım denerdim. Fish yapacaksam da başka markayla yapardım (KFF falan, ne bileyim).

Hürmetler

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir