Marka Kent Yaşayanına Faydalı

Merhabalar,
Bu hafta sonunun bir kısmını İzmir’de “İzmir Aşçılık Derneği”nin düzenlediği Ege Yemekleri yarışmasında geçirdim. İşteki tezatlık şu ki yüzün üzerinde bir birinden güzel yemeğin yarıştığı fuarda karnımızı köfte ekmekle doyurduk :) O da güzeldi ama ne bileyim. Konsepte uymadı.

İzmir Fuar alanında yapılan organizasyonda stand kuran markalar vardı. Bunların hemen yanı başında Türkiye’nin ilk yavaş şehri olan ve bu anlamda cesareti takdire şayan Seferihisar’ın yavaş yemek (Slow Food) standını gördüm. Bundan tam iki yıl önce Seferihisar’ın markalaşma çabasını ne kadar takdir ettiğimi anlatmıştım (İşte burada). Her tercih bir vazgeçiştir. Seferihisar Yavaş Şehir olma uğruna Alışveriş Merkezlerinden, yüksek betonarme yapılardan, şehrin içine arabayla girmekten, yani kısacası büyümekten vazgeçti. Öyle belediye başkanları her yere lazım.

Görüştüğüm yetkili kişi neler yaptıklarından bahsetti. Seferihisar’da kent merkezi yayalara ayrılmış, sokak lambaları güneş enerjisini gündüz depolayıp gece kullananlardan olmuş, kentin merkezindeki araç görünümünü bitirmek amaçlı yer altına otopark inşa ediliyormuş. Hepsinin ötesinde kent merkezlerinde pek çok halk pazarı kuruluyormuş. Kurulan bu pazarlarda üreticiler kendi mallarından satıyorlarmış. Yerli halk bu durumdan ve edindiği gelirden inanılmaz memnun. Marka kent olmak böyle bir şey işte.

İşte İzmir’deki stantta bu yerli halkın sattığı sarmalardan nohutlu (adını şu an hatırlayamadığım) şeylerden aldım. Hepsi güzeldi ama güzel olmasa da sorun değildi.

Seferihisar’ın yavaş yaşam ve yavaş yemeğinin sembolü olan salyangozuyla fotoğraf çekindim :)

– Bakıyorum yavaş şehir olayını kapmışsın. Yavaş yavaş yürüyorsun?

– Ondan değil kostüm çok ağır abi…

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir