Marka

Penti’nin erkek çorabıyla, erkeklerin Pentiyle işi olmaz!

Yukardaki haberi görünce ilk tepkim “Hadi be ordan” oldu. Bu gün şahit olduğum “hadise”den sonra da tescillendi görüşüm.

Haberin başlığı da bir hayli iddialı: “Erkekler de Penti çorap giyecek”. Penti son dönemdeki başarılı reklam çalışmaları sayesinde çorapta bir marka haline geldi. Türkiye pazar pay %40 civarında. Ancak büyüyen Penti’nin “neci” olduğuna karar vermesi gerek artık. Yoksa yukarda bahsedilen gibi ciddi hatalar yapıp markaya zarar verme ihtimalleri yüksek.


Penti neci?

– Çorapçı
– Kadın çorapçısı
– Kadın iç çamaşırcısı
– İç çamaşırcı
– Kadın ev içi çamaşırcısı
2007 yılında satış odaklı yaklaşımlardan ötürü kadın iç çamaşırı üretmeye başlayan (bkz: İlgili haber) Penti şimdi de erkekler için çorap üretmeye başlamış.
Yandaki gibi çorapları bizim Türk erkeği giyer mi bilmem ama Penti markasının erkekler için inşa edilmediğini ve önce Nil sonra Hadise aracılığıyla son derece dişi bir hale getirildiğini bilirim. Bir erkeğin penti mağazasına girip çorap alacağını tahmin etmiyorum ancak profesyonel bir araştırma şirketi tarafından aksi ispatlanırsa ilk müşterilerinden biri ben olurum, söz :)
Penti eğer çorapçıysa bu dişilikten nasıl kurtulur? Kurtulmalı mıdır? Çorapçı mı olmalıdır? Çorapçı değilse erkek çorabı satmalı mıdır? Kadınlara dokunmaya parmak uçlarından başlayan marka neden yukarı doğru çıkmaya başlamışken ellerini erkeğe uzatmıştır? Biz bu “Aman herkese ürün satalım” derdimizden ne zaman kurtulup konumlandırma diye bir şeyin var olduğunu ve odaklanmanın önemini öğreniriz? Aslında ne kadar geç öğrenirsek o kadar iyi, bize de iş çıkmış olur bu sırada :)
Penti ürün genişlemesini kadın iç giyimine, mayoya ve hatta kadınla ilgili bir sağlık kuruluşuna dahi genişletebilir. Ancak erkeklere de satmaya çalışmak intihar değildir ama gereksiz bir enerji kaybıdır. Erkeklerin çorapları ancak camide görünür, onu da gören arka sıradaki Hacı Memet Amca’dır.
Böyle bir ihtiyaç yaratılabilir mi merak ediyorum ancak bunu yaratmak Penti’nin işi değil diye düşünüyorum. Penti, genişleyeceği her alanda kadına dokunuyor olmalıdır. Penti çok rahat kadın iç giyimine ve ötesine genişleyebilir.
Her markanın bir kişiliği vardır. Harley Davidson sert bir erkektir, Victoria’s Secret kışkırtıcı bir kadın, Mercedes 40 yaşlarında ciddi giyinmiş bir erkektir, BMW 25 yaşlarında spor giyimli bir delikanlı. Penti markası ise dişidir, çekicidir, kışkırtıcıdır, hatta seksidir ama maskülen hiç değildir. Hatta maskülenin tam karşısındadır, erkekler için ürünleri yoktur, olmamalıdır, kadına özel olmalıdır, kadını kadın yapmalıdır.

 

5 thoughts on “Penti’nin erkek çorabıyla, erkeklerin Pentiyle işi olmaz!”

  1. >Bence giyilebilirde satılabilirde . Kalite olduktan sonra problem yok. Zaten bir kadının kalitesine birde erkeğin kalitesine bakmak lazım. Bu iş profesyonel kişilerce yapılırsa bizede biraz kalite sunsalar hiç fena olmaz.

  2. >Bu reklamdaki gibi abidik gubidik olmaz.. Mantıklı renkler olur. Tabi amaca uygunsa bakalım biz Türk erkeklerine bunu alıştırabileceklermi ?

  3. >Mesele satılmasında değil bence. Mesele bunun kısa vadede doğrudan satışa dönümesiyle de alakalı değil bence. Marka kişiliğine, marka vaadine uydururlarsa bence de problem yok, ancak böylesi feminen bir markanın kadın iç giyimine doğru genişlemesi gerektiğini düşünüyorum. Çorapçı olmaktan daha iyi bir konum olur, erkek çorabına harcanan enerji kadının iç dünyasına kanalize edilmeli.

  4. >dişiliği arzulayan gay pazarını neden görmezden geliyorsunuz. dünya nüfusunun averaj %10'u gay olduğu tahmin ediliyor. "telaffuz edilmeyen ihtiyaçları", kendini gizleyen bir kitleye "marka vaadini bozmadan" (dişil) ürün hattını uzatmasında bir sıkıntı göremiyorum. yalnız bir kadın olarak aklıma gelen yegane sıkıntı çorabımı ve dişiliğimi "gaylerle" paylaşmam durumu. çorapçıda pişti olucaz.aslınd çok eğlenceli de olabilir. pazarlaam iletişimi açısında sıkıntı daha fazla. heteroseksüel medyada gay reklamı istenmediğinden (gayler dahil buna) alternatfi mecralar da türkiyede çok az olduğundan Türkiyenin henüz hazır olmadığını düşünmekteyim. İngilterede dream market, bizde öcü.aysegul

  5. zaten herşey başımıza herkesin herşeyi çok iyi biliyor olmasından gelmiyor mu? Herkes herşeyi bilir,her marka tüm iş kollarına el atmalıdır falan…Sonra da niye bizden dünya markası çıkmıyor diye düşün dur.
    Bu şuna benziyor firmanızda çok iyi bir paza rlama uzmanı(blog pazarlam üzerine olduğu için bu örneği verdim.)var.Patron der ki:Müşterinin ne istediğini bildiğine göre mavi yakalı personelinkini de bilirsin, hadi bir de insan kaynaklarından sorumlu ol ile başlar üretim planlama ile biter. Sonuç:İyi bir pazarlamacı olarak mutlu mesut yaşayacakken istifa mektubunuzu imzalarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir