Reklam Analiz 3: Sahibinden, Arabam ve Hürriyet Emlak

Selamlar,

İnternette faaliyet gösteren markaların konvansiyonel (geleneksel) iletişim mecralarında reklam yapmaya başlamasına alıştık artık. Hızlıal, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi markalardan sonra Sahibinden.com, Arabam.com ve Hurriyetemlak.com da TV reklamlarıyla karşımıza çıktı.

Sahibinden.com, hepsiburada’nın yapması gerektiğini yaparak liderliğe ve büyüklüğe oynadı. “Ayağına gelsin” gibi hiç bir stratejik içgörü içermeyen bol ünlülü Hepsiburada reklamına karşı, Sahibinden’in reklamı şapka çıkarılacak cinsten. Arabam.com ve Hürriyet Emlak reklamları ise Sahibinden’e sataşan ve onun zayıflıklarından faydalanan iletişim stratejileri yürütüyor.

1. Marka: Sahibinden.com

Reklam:

Ajans: Rafineri

Ana Mesaj: Sahibinden.com en fazla seçeneğe sahiptir.

Değerlendirme: Reklam son derece başarılı. Bunun nedeni reklamın güldürmesi ya da yaratıcılık faktörünün kendisi de değil. “Aradığınız… sahibinden.com’da yoksa, muhtemelen öyle bir … yoktur” iddiası çok rasyonel ve çok davetkardır. En çok çeşidi orada bulacağınızı söyler ve bu nedenle aramanızı ordan yapmanızı söyler. Yani çok net bir vaat taşır.

2. Marka: Arabam.com

Reklam:

https://youtube.com/watch?v=PGMVUEAbwoU

Ajans: Consept

Ana Mesaj: Bizde sadece araba var!

Değerlendirme: Liderin zaaflarından son derece akıllıca faydalanan bir reklam. Liderin kendisini üstün göstermesine karşın, onu hafifçe tiye alan ve büyüklüğün uzmanlıkla eş olmayacağını, hatta tam tersi herşeyi satan adamın araba satamayacağını iddia ediyor. Sahibinden.com reklamı ne kadar başarılı ise bu reklam da en az onun kadar başarılı. Akıllı bir takipçi olarak liderle eş zamanlı reklam vermesi de etkili.

3. Marka: Hurriyetemlak.com

Reklam:


Ajans: Bilmiyorum.

Ana Mesaj: Sahibinden çok karışık, emlak arıyorsan daha uzmanı var.

Değerlendirme: Sahibinden’in özellikle konutla ilgili çok büyük bir dezavantajı var. Pek çok ilan gerçekten “Sahibinden” değil. Öte yandan güncellikleriyle ilgili soru işaretleri de var. Hürriyet Emlak bunu çok iyi analiz etmiş. Büyüklüğü karmaşa ve düzensizlik olarak tanımlıyor ve tercih nedeni yaratmaya çalışıyor.

Arabam.com ve hurriyetemlak.com her ne kadar Sahibinden.com’a taş atarak pay çalmaya çalışsa da bu rekabet herkesin işine yarıyor. 3 reklamda da firma sahiplerinin her kuruşu markaya geri döner. Bir de şimdi dönüp hepsiburada.com reklamını izleyin ve benim o reklamla ilgili görüşüme göz atın. Hepsiburada’dan beklediğim tam olarak Sahbinden’in yaptığıydı. Şimdi daha anlam kazanmış olmalı.